Skip to main content
Haberler

Çocuklar ve Gençler Dijital dünyada, İklim Krizinde ve Pandemide Büyümeyi Anlattı

By 2 Aralık 2021No Comments

“Değişen Dünyada Büyümek: Çocukların Gözünden Dijital Dünya, İklim Krizi ve Pandemi” başlıklı etkinlik 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocukların ve gençlerin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte çocuklar, birer birey olarak hızla değişen dünyamızda bu değişimlerden nasıl etkilendiklerini, yetişkinlerin yaklaşımlarına dair neler düşündüklerini ve kendilerini nasıl hissettiklerini anlattı.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin “her çocuk yaşama ve gelişme hakkına sahip” maddesinden yola çıktığımız etkinlikte, çocukların mutlu ve sağlıklı yaşamaları ve büyümeleri için nelere ihtiyaçları var?, iklim krizi, pandemi ve dijitalleşmeyle beraber değişen dünyanın koşulları çocukları nasıl etkiliyor? sorularına cevap aradık. BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi ekibinden Gözde Durmuş ve Ayşegül Kanal’ın konuşmalarının ardından “Dijital Dünyada Büyümek”, “Pandemide Büyümek” ve “İklim Krizinde Büyümek” olmak üzere üç farklı paralel oturumda çocuklar ve gençler söz aldı. 

Gözde Durmuş’un moderatörlüğünde gerçekleşen “Dijital Dünyada Büyümek” başlıklı çocuklar söz aldılar. Dijital dünyanın sunduğu fırsatlara ve karşılaştıkları risklere değindiler. Sosyal medyadaki yaş sınırlamasına, çocukların farklılıklarına ve bu farklılıklara hitap eden içeriklerin az olduğuna, ebeveynlerin yasaklayıcı tutumlar yerine neler yapabileceklerine dair öneriler hakkında konuştular. 

Burcu Meltem Arık’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “İklim Krizinde Büyümek” başlıklı oturumda  çocuklar ve gençler iklim krizinin boyutlarını ve karar alıcılardan beklentilerini açıkladılar. Yetişkinlerin çocukları birer birey olarak görmelerini ve seslerini duymalarını istediklerini belirttiler. 

Pandemi süresince tüm kararları yetişkinler verdi. Acaba bu kararları yetişkinler ve çocuklar birlikte almış olsalardı ne değişirdi? Melda Akbaş’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Pandemide Büyümek” isimli oturumda çocuklar pandemi sürecinden nasıl etkilendiklerini anlattılar. Eğitime erişmekte zorlandıklarını, arkadaşlarından uzak kaldıklarını ve süreçte yetişkinler tarafından alınan kararlarda kendilerine danışılmadığını belirttiler.

Üç oturumun kaydını da Bilgi Çocuk Çalışmaları Birimi Youtube kanalından izleyebilirsiniz.