Pandemide Söz Küçüğün Projesi

BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi olarak  “Çocukların Pandemi Günlüğü”ne mikrofon uzatıyor, ne yaşadıklarını ve ne düşündüklerini çocuklardan dinliyoruz. Değişen dünyayı onların sesinden yetişkinlere duyuruyoruz! 

Proje; pandemi döneminde çocukların kendi gündemlerini, ihtiyaçlarını ve seslerini yetişkinlere duyurarak çocuğun katılım hakkının hayata geçmesine dair örnek geliştirmek amacını taşımaktadır. Bu projede; 2008 – 2015 yılları arasında Açık Radyo’da 7 yıl boyunca yyaınlanan “Söz Küçüğün” radyo programı deneyimi yol gösterici olacaktır. Proje Friedrich-Ebert Stiftung Türkiye tarafından desteklenmektedir. Proje kapsamında aşağıdaki faaliyetler yürütlecektir.

    • “Çocukların Pandemi Günlüğü” isimli 8 haftalık Podcast Serisi: İsmi, logosu çocuklardan alınan görüş ve geribildirimlerle oluşturulan podcast serisi; çocukken “Söz Küçüğün” radyo programını sunan  Deniz Türkeş ve Gizem Gedik’in kolaylaştırıcılığında ve sunuculuğunda gerçekleştirilecek. Her program; konuk çocukların seçeceği farklı konu başlıklarında deneyimleri, görüşleri ve taleplerini içerecek. Podcast programlarını aşağıda linkten dinleyebilirsiniz.

Listen to “Çocukların Pandemi Günlüğü” on Spreaker.

  • İletişim ve Yaygınlaştırma: Hazırlanan podcast yayınlarının iletimi sosyal medya kanalları aracılığıyla yaygınlaştırılacaktır. Ayrıca çocukların iletmek istediği mesajların daha çok kişiye ulaşması için çeşitli görsel materyaller hazırlanacaktır.
  • Bilgi Üretimi ve Deneyim Paylaşımı:  Tüm çalışmaların mümkün olduğu kadar anlamlı bir çocuk katılımı ile gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Türkiyede çocuk katılımına dair bir örnek olarak tartışabilmesi için tüm sürecin dokümantasyonunun yapılması ve paylaşılması hedeflenmektedir.Bu hedef doğrultusunda, “5+1 SORUDA “ÇOCUKLARIN PANDEMİ GÜNLÜĞÜ” DENEYİMİ” başlıklı doküman hazırlanmıştır.Aynı zamanda yapılan podcast yayınlarının pandemi döneminde çocukların görüşlerine dair de bir arşiv niteliği taşıyacaktır.