“Değişen Dünyada Büyümek: Dijital Dünyada Büyümek” Projesi kapsamında Nisan – Temmuz 2022 tarihleri arasında 10-18 yaş arası çocuklarla buluşmalar yaptık. “Dijital dünyada çocuk hakları var mı? Peki varsa bu haklar neler? Çocuklar dijital ortamda hangi zorlukları yaşıyorlar, kendilerini nasıl hissediyorlar?” soruları üzerine tartışmalar yürüttük.

Biz de BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi olarak, Genel Yorum 25’te yer alan hakları çocuklarla paylaşmak ve  çocukların görüşleriyle Genel Yorum 25’i çocuklara anlatırken kullanmak üzere bir poster hazırladık. Hem İngilizce hem de Türkçe hazırladığımız bu posteri indirebilir, basılı hale getirdikten sonra evinize, odanıza, okulunuza ve sınıfınıza asabilirsiniz. Dijital araçlarınızda masaüstü görseli olarak kullanabilir, hem çocuklar hem de yetişkinler olarak bu haklardan haberdar olmasını istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Posterde yer alan çizimlerden ve eğlenceli görevlerden oluşan bir kart oyunu da hazırladık. Öğretmenler ve çocuklarla dijital dünyadaki hakları üzerine konuşmak isteyen yetişkinler bu kartları kullanabilirler. Kartların boş versiyonunu da sunum olarak hazırladık. Kullanmak isteyenler indirerek kendi sorularını da ekleyebilirler.

Posteri ve kart oyununu indirmek için tıklayın.

Oyuna dair geri bildirimleriniz için bize cocukcalismalari@bilgi.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Buluşmalarımıza katılan ve görüş veren tüm çocuklara ve çizimler için Eda Dereci’ye çok teşekkür ederiz.