Oyunlar

Söz Küçüğün Kutu Oyunu (2009)

Oyun Geliştirme: Ali Kırkar, Ayşe Beyazova, Burcu Oy, Emrah Kırımsoy, Ferhat Mahir Çakaloz, Gözde Durmuş, Gülesin Nemutlu, Meltem Ceylan Alibeyoğlu, Yaman Ural ve Zeynep Kılıç 

Söz Küçüğün 2009 yılında kutu oyunu olarak tasarlandı. 9-12 yaş çocuklara yönelik oyunda çocukların günlük yaşamlarından olaylara yer veriliyor. Bu olaylar üzerinden çocukların kendilerinin ve başkalarının haklarına dair düşünmeleri, tartışmaları, haklarını öğrenmeleri amaçlanıyor.

Çocukların karşılaştığı, farklılaşan hak ihlalleri nedeniyle oyundaki örnek olaylar ara bir dönemde revize edilmiştir. Uzmanlar tarafından çocukların katkılarıyla geliştirilen oyun ilköğretim okulları, çocuklarla çalışan STK’lar ve toplum merkezleri aracılığıyla yaygınlaştırılmaktadır. Söz Küçüğün kutu oyunu 2015 yılı sonuna dek yaklaşık 20 bin çocuğa, 2.000’in üzerinde öğretmene ve 250’nin üzerinde sivil toplum kuruluşuna ulaşmıştır.

“Söz Küçüğün Oyun Herkesin” Etkinlik Kitapçığı

Söz Küçüğün kutu oyununun kartlarını kullanarak çocuklarla birlikte uygulayabileceğiniz etkinlik önerilerinin yer aldığı kitapçığı indirmek için buraya  tıklayın.

Söz Küçüğün Kartları ve Etkinlik Önerisi

Söz Küçüğün oyununun kartlarını dijital ortama taşıdık. Bu kartları kullanarak uygulayabileceğiniz bir de etkinlik önerisi hazırladık. Gerekli materyaller aşağıda yer almaktadır.

Söz Küçüğün hak kartlarını indirmek için tıklayın. 

Eğitimciler için etkinlik yönergesini indirmek için tıklayın.

Sunum örneğini indirmek için tıklayın.