Skip to main content
Haberler

Doğa Koleji öğretmenlerine yönelik eğitici eğitimini tamamladık

By 7 Temmuz 2023No Comments

Nisan-Haziran 2023 döneminde BİLGİ ÇOÇA ve Doğa Koleji işbirliği kapsamında Doğa Koleji öğretmenlerine yönelik bir eğitici eğitimi gerçekleştirdik. Doğa Koleji’nin İstanbul Kampüslerinde farklı kademelerde görev alan sosyal bilgiler öğretmenleri, PDR uzmanları, felsefe öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve drama öğretmenlerinden oluşan 24 kişilik bir grup 5 yüz yüze ve  4 çevrimiçi seminerden oluşan toplam 24 saatlik programı tamamladı. İnsan hakları, çocuk algısı, çocuk hakları temelli yaklaşım ve çocuklarla insan hakları eğitimi gibi konular üzerine konuştuğumuz programda, BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi uzmanları kolaylaştırıcı olarak yer aldı.

Katılan öğretmenler, çocuklarla insan hakları eğitimi için kullanabilecekleri materyalleri deneyimledi, BİLGİ ÇOÇA’nın çevirisini yaptığı Pusulacık: Çocuklarla İnsan Hakları Eğitimi Kılavuzu’nu ve Söz Küçüğün Kutu Oyunu başta olmak üzere geliştirdiği ve yaygınlaştırdığı öğrenme materyallerini yakından tanıdı. Çocuklarla insan hakları eğitimi alanında çocuklarla ve meslektaşlarıyla neler yapabilecekleri üzerine de düşündüler.

Program devam ederken çocuğun iyi olma hali, kapsayıcı eğitim, dijital dünyada çocuk hakları ve çocuk koruma vs. çocuk katılımı başlıklarında  çevrimiçi eğitimler üniversitemizdeki akademisyenler ve uzmanlar tarafından verildi. 

Sınıfında, okulunda çocukların kendi haklarını ve başkalarının haklarını öğrenmelerini desteklemek için gönüllü olarak eğitim programına dahil olan öğretmenlere ve Doğa Koleji’ne, eğitim programının gerçekleşmesi için planlama aşamasında bize destek veren herkese, çevrimiçi eğitimlerde konuşmacı olarak yer alan, Pınar Uyan Semerci, Ayşe Beyazova ve Esra Ercan Bilgiç’e katkıları için çok teşekkür ederiz.