Oyunlar

Neden Olmasın? Kart Oyunu (2012) ve Dijital Oyun (2021)

Oyun Geliştirme: Bilgin Gavaz, Gülesin Nemutlu Ünal, Gözde Durmuş, Halil Öz, Melda Akbaş, Özlem Mumcuoğlu ve Zeynep Kılıç 

Neden Olmasın, BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından çocuklarla toplumsal cinsiyet eşitliği konuşmak üzere geliştirilen eğitsel bir oyundur. Oyunun iki versiyonu geliştirilmiştir: Kart Oyunu ve Dijital Oyun. Her iki oyunun hedefi de çocukların farklı ortamlarda (okul, ev, iş, sokak vb.) karşılarına çıkan cinsiyetçi durumları fark etmeleri ve bu durumları cinsiyetçi olmayan bir yaklaşımla dönüştürmeleri üzerine çocukların birlikte konuşmalarını ve güçlenmelerini sağlamaktır. Oyun, çocukların toplumsal cinsiyet eşitliğine dair NEDEN OLMASIN? sorusunu sormalarını destekler ve eşitsizlikle mücadele konusunda farkındalık oluşturmalarına katkı sağlar.

Oyun 2014-2015 yılları arasında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) desteğiyle Biriz Derneği ve Gündem Çocuk Derneği ile birlikte gerçekleştirilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında revize edilmiştir.

Kart Oyunu ve Dijital Oyun

Kart oyunun Türkçe ve Arapça dillerinde iki versiyonu bulunmaktadır. 10+ yaş için uygundur.

Dijital oyuna www.nedenolmasinoyunu.org adresinden ulaşılabilir ve oyun, ücretsiz olarak oynanabilir. Oyun 9+ yaş için uygundur.

Dijital oyunun tanıtım filmini izlemek için tıklayın. 

Dijital oyunu nasıl oynayabileceğinizi anlatan video için tıklayın. 

Dijital oyun tanıtım toplantısını izlemek için tıklayın. 

Eğitimciler için Kılavuz

Bu kılavuz, oyunun sınıfta ve çevrimiçi eğitim ortamlarında çocuklarla birlikte nasıl oynanacağına ve öğrenmeyi destekleyici ek çalışma olarak nasıl kullanılabileceğine dair eğitimcileri desteklemek, oyunla beraber oyunun materyal ve içeriklerinden yararlanılarak yapılabilecek destekleyici etkinlikler önermek için hazırlanmıştır.

Neden Olmasın Eğitimciler için Kılavuz’u indirmek için tıklayın.