Çocuklarla İnsan Hakları Eğitimi İçin Kapsayıcı Öğrenme Materyalleri

Hollanda Krallığı Büyükelçiliği İnsan Hakları Fonu ile desteklenen projemiz kapsamında, çocuk hakları ve insan hakları alanlarında ortaya çıkan yeni tartışmalar ve çocukların değişen ihtiyaçları ile birlikte 2023 yılında mevcut materyallerimizi güncelledik ve yeni materyaller üretttik.

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Animasyon Filmi ve Eğitimciler için Uygulama Rehberi

Yayınlandığı 2012 yılında bu zamana pek çok çocuğa ve yetişkine ulaşan BM Çocuk Hakları Sözleşmesi animasyon filmimizi güncellemek için çocuklarla ve filmi çocuklarla yaptığı çalışmalarda kullanan eğitimcilerle ihtiyaç belirleme toplantıları yaptık ve filmin güncel versiyonunu  proje kapsamında hazırladık. Ayrıca filmin erişilebilir versiyonu ile 3 farklı dilde (İngilizce, Arapça ve Kürtçe) seslendirilmiş hallerini; bu filmleri çocuklarla kullanacak eğitimciler için hazırladığımız uygulama rehberini paylaşıma açtık.

 

BM Engelli Hakları Sözleşmesi Animasyon Filmi ve Eğitimciler için Uygulama Rehberi

13 Aralık 2006’da BM Genel Kurulu tarafından onaylanan BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ni, bağımsız yaşam ve erişilebilirlik kavramlarını vurgulayarak anlatan Engelli Hakları Sözleşmesi animasyon filmimizi ürettik. Filmi hazırlarken hem çocuklardan hem de engelli hakları üzerine çalışan uzmanlardan ve eğiticilerden görüş ve geri bildirimler aldık. Filmin erişilebilir halini ve 3 farklı dilde (İngilizce, Arapça ve Kürtçe) seslendirilmiş hallerini; bu filmleri çocuklarla kullanacak eğitimciler için hazırladığımız uygulama rehberini paylaşıma açtık.

Söz Küçüğün Dijital Oyunu ve Eğitimciler için Uygulama Rehberi

2009’dan bu yana insan hakları üzerine konuşmak için binlerce çocuğa ulaşan, gündelik hayattan haksızlıklara dair tartışma alanı açan kutu oyunumuz Söz Küçüğün’ün olay kartlarını güncelledik ve oyunu dijital ortama uyarladık. Oyunun kazanımlarını koruyarak; kör,az gören ve fiziksel farklılıkları olan kullanıcılar için erişilebilir olmasını sağladık. İnternete bağlı bilgisayar ve tabletle, web tarayıcısına https://sozkucugunoyunu.org/ yazarak oyuna giriş yapabilirsiniz. Ayrıca oyunu çocuklarla kullanacak eğitimciler için bir uygulama rehberi hazırladık ve paylaştık.

 

Proje kapsamında güncellenen ve üretilen materyallere qr kod ile bağlantı kuran, erişilebilir tanıtıcı materyaller de hazırlandı. Promosyon materyalleri 24 Şubat 2024 Cumartesi günü İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsünde gerçekleşen proje bitiş lansmanına gelen davetlilere dağıtıldı. BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ni tanıtan bez çantalar ile defterler ve Söz Küçüğün Dijital Oyunu’nu tanıtan rozetler proje çıktılarının tanıtılması amacıyla yaygınlaştırılmaya devam edecek. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi animasyon filmini tanıtan posta kartı ise bu bağlantıdan açık kaynak olarak indirilerek çocuklarla çalışan eğitimcilerin kullanımına sunuldu.

 

 

24 Şubat 2024 Cumartesi ve 29 Şubat 2024 Perşembe proje çıktılarının ortaya çıkmasına katkı sağlayan, işbirliği yaptığımız tüm çocukları ve yetişkinleri davet ederek teşekkürlerimizi ilettiğimiz ve materyallerimizi paylaştığımız yüz yüze ve çevrimiçi iki lansman gerçekleştirdik.

Proje bittikten sonra da geliştirdiğimiz materyallerin daha fazla kişiye ulaşması için materyalleri tanıtmaya ve yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.