Birim Çalışanları

Gözde Durmuş

Cem Demirayak

Ayşegül Kanal

Gökçe Uysal

Gözde Durmuş

(2008 – …)
2008 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nde (ÇOÇA) çalışmaktadır. Çocuk hakları eğitimi, çocuklar arasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, çocuk işçiliği ve çocuk katılımı gibi konuları ele alan çeşitli projelerde koordinatör, eğitmen ve araştırmacı olarak görev almıştır. Çocuklara yönelik ve çocuk hakları ile ilgili hazırlanan birçok yayın ve materyalin içerik geliştirme ve yazım ekibinde yer almıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Çocuk politikaları” ve “Sosyal sorumluluk” gibi konularda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Programı mezunudur.

Cem Demirayak

(2017 – …)
Lisans öğrenimini 2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk bölümünde tamamlayan Cem Demirayak, 2009 yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nde aktif olarak gönüllülük yapmış; 2017 yılından itibaren bu kurumun bünyesinde çalışmaya başlamıştır. Çocuklarla, üniversite öğrencileriyle ve çocuklarla profesyonel olarak çalışan yetişkinlerle; çocuk hakları, çocuk koruma, toplumsal cinsiyet eşitliği, ekoloji, insan hakları ve çocuk katılımı temalarında gerçekleştirilen çeşitli projelerde koordinatör ve eğitmen olarak yer almıştır. 2018 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans programına devam etmektedir.

Ayşegül Kanal

(2018 – …)
2013 senesinden beri çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllü olarak özellikle risk altındaki çocuklarla çalışmalar yapmıştır. 2016 yılında İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra 2 sene boyunca mültecilerle saha ve koruma çalışmaları yürütmüş; 2018 itibariyle de İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nde “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Projesi”nde proje koordinatörü olarak çalışmaya başlamıştır. Çocuk hakları, çocuk koruma, risk altındaki çocuklarla çalışma ve ekoloji gibi konularında projelerde yer almıştır. İstanbul Üniversitesi klinik psikoloji yüksek lisans programına devam etmektedir.

Gökçe Uysal

(2021 – …)
İstanbul Bilgi Üniversitesi TV Haberciliği ve Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun oldu. Gönüllülük yaparak başladığı sivil toplumda 2016’dan beri çocuk hakları, çocuk işçiliğinin önlenmesi, çocuk katılımı, medya ve çocuk, göç, çocuk koruma, eğitim gibi alanlarda yürütülen çalışmalarda görsel içerik üreticisi, içerik geliştirme koordinatörü olarak görev aldı. Dijital medya okuryazarlığı ve sinema alanlarında çocuklarla birlikte atölye çalışmaları yürüttü. Şu an BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi’nde çalışıyor. 2018’den bu yana Galatasaray Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları Yüksek Lisans programına devam ediyor.

Daha önceki yıllardaki çalışma arkadaşlarımız:

  • Büşra Erdoğan (2019)
  • İzem Aral (2018)
  • A.Zeynep Kılıç (2010 – 2016)
  • Melda Akbaş ( 2008 – 2016)
  • Ayşe Beyazova (2008 – 2016)
  • Şaylan Uran ( 2007 – 2010)

Çocuk Danışma Ekibi

Ayaz Yaç

Bilge Mira Kurtay

Doğa Sidal

Elif Altınel

Elif Elibol

Güneş Ezgi Arslan

Rüzgar Arin Özcan

Ayaz Yaç

Merhaba ben Ayaz. 12 yaşındayım. Bilgi Üniversitesi ÇOÇA ile çok güzel bir çalışma yürüttük. Zaman zaman düşündük, kafa yorduk, eğlendik.

Bilge Mira Kurtay

Merhaba ben Bilge Mira. 9 yaşındayım ve 4. sınıfa gidiyorum. Film, anime, belgesel vb. izlemeyi ve resim yapmayı seviyorum. Bilgi üniversitesinin çocuk danışma grubunda yer alarak bu web sitesinin oluşmasına katkı sağlamaktan dolayı mutluyum.

Doğa Sidal

Merhaba ben Doğa. Piyano ve yan flüt çalıyorum. Hayvanları çok seviyorum.

Elif Altınel

Merhaba ben Elif. 12 yaşındayım ve 6. Sınıfa gidiyorum. İstanbul’da yaşıyorum. Bu web sitesi için online toplantılar yapıp elimden geldiğince katkı sağlamaya çalıştım.

Elif Elibol

Merhaba ben Elif. 11 yaşındayım ve 6. sınıfa gidiyorum. Voleybol oynamayı, paten sürmeyi ve dizi film izlemeyi seviyorum. Büyüklerin çocuklara anlayış göstermelerini istiyorum.

Güneş Ezgi Arslan

Merhaba ben Güneş Ezgi. 9 yaşındayım. Tekvando yapmayı ve çocuklarla felsefe atölyelerini seviyorum. Derslerimde başarılı bir öğrenciyim.

Rüzgar Arin Özcan

Merhaba ben Rüzgar Arin. 11 yaşındayım. Müzik dinlemeyi seviyorum. Lisanslı yüzücüyüm. Çocuk haklarını savunuyorum.

Çocuk Danışma Ekibi nedir, nasıl çalışıyor?

2020 yılında ÇOÇA’nın etkinliklerine ilgi gösteren bir çocuk grubu ile tanıştık ve onlara yaptığımız çalışmalara dair danışmak istediğimizi ilettik. Çocukların kabul etmesi ile Nisan 2021’de “Çocuk Danışma Ekibi” çalışmalarına başladı. Ekip ile iki haftada bir buluşuyoruz. Bazı çalışmalarımıza dair birlikte konuşuyor, onların görüşlerini dikkate alarak çalışmaya gayret gösteriyoruz.

Ekip, danışma sürecini ve katkıda bulundukları çalışmayı şu sözlerle anlatıyor:

Nisan’da toplantı yaptık. Toplantıda herkesin fikirleri alındı. Toplantılarımızda çok eğlendik. Arada sırada oyunlar oynadık. Yeni fikirler oluştu. Birbirimizin fikirlerini aldık. Çocukların fikirleriyle siteye katkıda bulunduk. Sizin için kocaman bir site kurduk. Çok emek harcadık hep birlikte. Güzel olduğunu düşünüyoruz. Umarım sizler de beğenmişsinizdir.