Skip to main content
Haberler

Poster ve Kart Oyunu: Çocuklar! Dijital dünyada haklarınız var!

By 14 Ekim 2022Temmuz 3rd, 2023No Comments

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi, çocuk haklarının dijital dünyada da geçerli olduğunu belirten bir genel yorum paylaştı: Genel Yorum 25. Peki 2021’de yayınlanan bu belge ne anlama geliyor? 1989 tarihli Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabulünün üzerinden 33 yıl geçti. İnternet ve dijital araçlar yaygınlaştı ve tüm bunlar günümüzde çocukların yaşamında çok önemli bir yer tutuyor. Çocuk haklarının hayata geçmesi için dijital dünyada birtakım fırsatlar ve riskler var. Çocukların dijital dünyada karşılaştıkları fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmasını ve risklerden korunmasını sağlamak için rehberlik eden bir belge aslında bu. 

Biz de BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi olarak, Genel Yorum 25’te yer alan hakları çocuklarla paylaşmak ve onların görüşlerini duymak için buluşmalar yaptık. Friedrich Ebert Stiftung desteği ile yürüttüğümüz “Değişen Dünyada Büyümek: Dijital Dünyada Büyümek” kapsamında çocuklarla bir araya geldik. Çocukların görüşleriyle Genel Yorum 25’i çocuklara anlatırken kullanılabilecek bir poster hazırladık. Hem İngilizce hem de Türkçe hazırladığımız bu posteri indirebilir, basılı hale getirdikten sonra evinize, odanıza, okulunuza ve sınıfınıza asabilirsiniz. Dijital araçlarınızda masaüstü görseli olarak kullanabilir, hem çocuklar hem de yetişkinler olarak bu haklardan haberdar olmasını istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. 

Bu posterden ilhamla eğlenceli bir kart oyunu da hazırladık. Öğretmenlerin bu oyunu sınıflarında kullanabilmesini, dijital dünyadaki haklarını çocuklarla eğlenceli bir şekilde konuşabilmelerini hedefliyoruz. 

Posteri ve kart oyununu indirmek için tıklayın. 

Çizimler: Eda Dereci