Skip to main content
Haberler

Çocuğun Katılım Hakkına Odaklanan Bir Animasyon Filmi: “YOL”

By 13 Aralık 2021No Comments

BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi olarak İstanbul İsveç Başkonsolosluğu desteği ile yürüttüğümüz Genç Sesler Projesi kapsamında bu yıl bir animasyon filmi hazırladık. Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 4 temel ilkesinden biri olan çocuğun katılım hakkını bu filmin odağına aldık. Bu hakkın hayata geçmesi için yetişkinlerin çocukları kendileriyle eşit bireyler olarak görmeleri gerektiğini biliyoruz.

Bu filmin yetişkinlere çocuklarla ilişkilerinde tercih ettikleri yolları, yöntemleri düşündürmesini hedefledik. Gidebilecekleri yolda çocuklar yetişkinlerden ne bekliyor? Yetişkinler çocuklara hangi yol ile karşılık veriyor? Çocuklar için en iyisi ne? Bu en iyiye kim karar veriyor? “Yol” Animasyon Filmi tüm bu soruları yetişkinlere sormayı, yetişkinlerin kendi pratiklerini sorgulamalarını amaçlıyor.

Filmin aynı zamanda insan hakları, çocuk hakları, çocuk katılımı eğitimlerinde bir eğitim materyali olarak da kullanılabileceğini düşünüyoruz. 

Geri bildirimlerinizi duymak bizi çok destekler. Filme dair düşüncelerinizi, önerilerinizi yazmak için geri bildirim formunu kullanabilirsiniz.