Söz Küçüğün, Oyun Herkesin Projesi

Proje; 2009 yılında geliştirilen, sonrasında çocuklardan oluşan danışma kurulu, oyunu oynayan çocuklar ve eğitimcilerin geribildirimleri ile sürekli revize edilen Söz Küçüğün Kutu Oyunu’nun materyalleri ile sınıf ve farklı öğrenme ortamlarında kullanılmak üzere yeni oyun ve etkinlikler geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Bu proje; Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) tarafından yürütülen Mikro-Fon hibe programı kapsamında yürütülmektedir. Proje; 2009 yılında geliştirilen, sonrasında çocuklardan oluşan danışma kurulu, oyunu oynayan çocuklar ve eğitimcilerin geribildirimleri ile sürekli revize edilen Söz Küçüğün Kutu Oyunu’nun materyalleri ile sınıf ve farklı öğrenme ortamlarında kullanılmak üzere yeni oyun ve etkinlikler geliştirilmesi  amacıyla gerçekleştirilmektedir. 2019 yılında başlayan proje 2020 Ocak ayında tamamlanacaktır.

Söz Küçüğün Kutu Oyunu için daha fazla bilgi için tıklayınız.

Proje kapsamında üç ana faaliyet gerçekleştirilmiştir:

Çocuk Danışma Ekipleri ile Çalışma: Proje kapsamında etkinlik geliştirme ve deneyimleme sürecinde iki çocuk danışma ekibi ile çalışılmıştır. Bu ekipler ; Özel Feriköy Ermeni İlk ve Orta Okulu 5. sınıf öğrencilerinden ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları 6. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Haziran – Aralık 2019 tarihleri arasında farklı zamanlarda çocuklarla bir araya gelinerek etkinliklere ilişkin görüş ve önerileri toplanmış ve etkinlikler son haline gelmiştir. 1 Aralık 2019 tarihinde iki çocuk danışma ekibi bir araya gelerek proje değerlendirme buluşmasını gerçekleştirmişlerdir.

Etkinlikler Geliştirme ve Kitapçık Haline Getirme: Haziran 2019’da çocuklardan gelen geribildirimler doğrultusunda tek bir kutu oyunu ile çocuklarla uygulanacak etkinlikler uzmanlar tarafından geliştirilmiştir. Etkinlikler çocuk danışma ekipleri ile deneyimlenmiş ve deneyimlerin ardından çocuklardan gelen geribildirimler ile son haline getirilmiştir. Toplam 10 etkinlik içeren  bir etkinlik kitapçığı hazırlanmıştır.

Etkinlik kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitimcilerle Buluşmalar: Geliştirilen etkinlikler farklı tarihlerde eğitimcilerle biraraya gelerek paylaşılmaktadır. İlk paylaşım Öğretmen Ağı işbirliğinde gerçekleştirilmiştir.