Çalışmalarımız

Söz Küçüğün Radyo Programı

 

Çocuk Katılımı Modeli
Program Hakkında

Dinleyicilerine çocuklardan çocuk haklarına ilişkin konular aracılığıyla mesajlar vermeyi ve bu yolla farkındalık artırmayı hedefleyen programı yaşları 11-18 yaş arasında olan genç yapımcı ekibi ve Çocuk Çalışmaları Birimi ile birlikte yürütüyor. Program her hafta pazartesi günleri saat 16:30’da Açık Radyo’da yayınlanmaktadır.
1 Mayıs 2008’de yayın hayatına başlayan program, Aralık 2012’e kadar olan sürede yaklaşık 230 programda 200’den fazla farklı alanlardan uzmanı konuk etti.
Çocuk Çalışmaları Birimi, yapımcı ekibin çocuk hakları ve radyo programcılığı konularında güçlenmesini sağlamak ve ekip içi iletişimi artırmak ve bu yolla çocuk katılımını en üst düzeye çıkarmak amacıyla her ay ekip toplantıları ve Radyoculuk Günleri ekip içi çalışmalar yapılmaktadır. Radyoculuk Günleri’nde ilgili sivil toplum kuruluşlarına ve medyadan kurumlara çalışma ziyaretleri ve çocuk hakları, ekip çalışması, radyoculuk ile ilgili güçlendirme atölyeleri yapılmaktadır.

Program Konuları

Söz Küçüğün programında yer alan konulara örnekler:

    • Çocuk ve gençlik alanında çalışma yürüten kurumlar ve gerçekleştirdikleri farklı projeler: Elim Sende Derneği, Başka Bir Okul Mümkün Derneği, Nar Taneleri Projesi, Nesin Vakfı-Matematik Köyü, Çocuklar Aynı Çatı altında Derneği, Anadolu Kültür-Çocukların Hakları Çocukların Kitapları, LİSTAG Aile Grubu vb.

 

    • Çocuk hakları ile ilgili yapılan çalışmalar: Kardeş Türküler-Çocuk (h)aklı albümü, Hangi İnsan Hakları Festivali, Engelli Çocuklar ve Ailelerine Sağlanan Olanaklar Rehber kitabı, Çocuğun İyi Olma Hali Göstergeleri Araştırması, Çocuğa yönelik harcamalar raporu, Çocuk Hakları Kongresi, Türkiye’de Sosyo-Kültürel Değişimler Hakkında Liseli Gençlik Ne Düşünüyor araştırması…

 

  • Gündemden çocuk haklarıyla ilişkili konular: YGS Şifre skandalı, Internet sansürü, Seçimler ve Partilerin Çocuğa Bakışı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulması, Sağlık sistemi, AK Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi, N.Ç. Davası, Van Depremi ve Çocuklar, Yeni Anayasa’da Eğitim Hakkı, 4+4+4 Eğitim Sistemi…
Program Ekibi ve İletişim

Söz Küçüğün Genç Yapımcı Ekibi:

Anıl Ağırman, Beren Oğuz, Cihan Doğutekin, Deniz Türkeş, Gizem Gedik, Gülce Şengül, Mert Doğan, Emre Doğutekin, Rabia Kafadar, Mavi Özkalıpçı, Selen Şengül ve Cem Abi (Cem Demirayak)

Ekibe ulaşmak ve programlar hakkında bilgi almak için:

E-mail: sozkucugunradyo@gmail.com

Twitter: @sozkucugun

Facebook: Açık Radyo Söz Küçüğün Programı

Programları buradan dinleyebilirsiniz.