Çalışmalarımız

 

Sarıyer’de Demokratik Okul Kültürünün Desteklenmesi Projesi

Katılım

Proje Amacı

 

Proje’nin amacı Sarıyer ilçesinde ortaokullar ölçeğinde yerel yönetimin ve okulların  iş birliği ile demokratik okul kültürünün vazgeçilmez unsuru olan okullardaki okul meclislerini canlandırarak ve ilçedeki okullarda katılımcı demokrasinin hayata geçmesine katkıda bulunmaktır. Proje Sarıyer Belediyesi koordinasyonunda İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Natuk Biran İlkokulu ve Ortaokulu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ortaklığında gerçekleştirilmektedir. Proje Şubat 2014’te tamamlanacaktır.

Proje Hakkında

 

Proje çercevesinde Sarıyer’de ortaokullara ziyaretler gerçekleştirilmiş ve okul meclisleri ve çalışmaları konusunda yönetici, öğretmen ve öğrencilerle görüşülmüştür. Saha ziyaretlerinin ardından belirlenen gönüllü pilot okullarla 2013 yaz döneminde çalıştaylar gerçekleştirlmiş ve okul meclisi çalışmalarında öğretmenlere kaynaklık etmesi için bir kılavuz hazırlanmıştır.Okul Meclisleri için Uygulama Kılavuzu‘nun taslak hali pilot ortaokullarda 2013-2014 eğitim öğretim yılı itibariyle uygulanmaya başlamıştır. Kılavuz şubat 2014’te uygulayıcı öğretmenlerden gelen geri bildirimlerle son halini alacaktır. Kılavuzun taslak haline buradan ulaşabilirsiniz.

 

Proje Pilot Okulları
  • Yeniköy Ortaokulu
  • Sarıyer Ortaokulu
  • Mehmet Sevim Ulusal İmam Hatip Ortaokulu
  • Recaizade  Ekrem Ortaokulu
  •  İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Özel Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulu

 

Destekçiler

Proje İstanbul Hollanda Konsolosluğu ve Sarıyer Belediyesi desteği ile hayata geçiriliyor.

Proje sonunda proje ortakları ve pilot okulların ortaklaşa oluşturduğu Ortaokul Düzeyinde Okul Meclislerinin Geliştirilmesine Yönelik Öneri Notu buradan ulaşabilirsiniz.